Żywienie

Odpowiednia dieta zapewni szczenięciu prawidłowy, harmonijny rozwój oraz zdrowie i kondycję w dorosłym życiu.

Żywienie szczeniąt

Zasady zdrowego żywienia

Podstawowym zadaniem pokarmu jest dostarczenie energii potrzebnej do przebiegu procesów życiowych organizmu oraz składników do budowy i regeneracji tkanek. Ponadto, odpowiednia dieta powinna także przeciwdziałać zaburzeniom trawienia, schorzeniom kostno-stawowym oraz opóźniać efekty procesu starzenia. Aby wypełnić te cele receptura diety musi zostać precyzyjnie opracowana, z uwzględnieniem ilości i wzajemnych proporcji wszystkich składników: białek, soli mineralnych, tłuszczy, witamin, węglowodanów itd. To niełatwe zadanie, bo dobrej jakości karmy powinny zawierać, co najmniej 50 różnych składników pokarmowych.

Trochę faktów

Lista składników pokarmowych opracowana wg zapotrzebowania psa (zależnie od wielkości, wieku, aktywności itd.) stanowi podstawę wyboru surowców do produkcji karmy. Najwyższej jakości surowce charakteryzują się wysoką strawnością i przyswajalnością, oraz obecnością substancji korzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu psa.

Wybór sposobu karmienia: właściwe proporcje są najważniejsze

Istnieje kilka sposobów żywienia psów. Można przygotować jedzenie w domu lub korzystać z pełnoporcjowych karm gotowych (karmy suche lub wilgotne). Nigdy jednak nie należy stosować jednocześnie karmy domowej i przemysłowej.

Pokarm przygotowywany w domu
Posiłki przygotowywane w domu komponuje się z mięsa, warzyw oraz makaronu lub ryżu (ewentualnie odpowiednich dodatków mineralno-witaminowych). Jest to pracochłonne i czasochłonne oraz wymaga również sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie żywienia psów. Nie jest łatwe prawidłowe zbilansowanie składu tak przygotowanego posiłku: musi on zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczy, wapnia, fosforu, witamin, mikroelementów i włókna. Składniki te muszą ponadto występować we właściwych proporcjach. Jeśli przygotowywane posiłki nie będą właściwie skomponowane, szybko pojawią się objawy niedoborów, które mają negatywny wpływ na zdrowie i rozwój psa.

Karmy gotowe
Pełnoporcjowe karmy przemysłowe wysokiej jakości są kompletne i prawidłowo zbilansowane, zawierają wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje pies. Nie należy do nich dodawać żadnych preparatów mineralno-witaminowych, chyba, że zaleci je prowadzący lekarz weterynarii. Warunki produkcji karm i wykorzystane surowce powinny spełniać normy przewidziane przy produkcji żywności dla ludzi.

Powrót na górę strony