Zdrowie

Zdrowie i dobre samopoczucie psa zależą zarówno od żywienia, aktywności i środowiska życia, jak i od regularnych zabiegów higienicznych oraz uwagi, którą poświęca mu właściciel. Proste, przeprowadzane codziennie zabiegi pozwolą mu zachować zdrowie i higienę.

Jamnik szorstkowłosy

Uszy

Uszy psów mają różne kształty i są noszone w rozmaity sposób: obwisłe, stojące, załamane. Uszy, które u psa dorosłego mają być stojące, zwykle podnoszą się w wieku około 5 miesięcy. Silny wpływ na to zjawisko ma proces wymiany zębów. W tym okresie często zdarza się, że jedno ucho szczenięcia jest już podniesione, podczas gdy drugie jest oklapnięte. Zazwyczaj jest to stan przejściowy i nie należy się nim niepokoić.

Aby zapobiec rozwojowi zapalenia uszu należy szczególnie dbać o ich higienę. Bardzo istotne jest to w przypadku psów z obwisłymi uszami. Dlatego też powinno się regularnie sprawdzać stan uszu. Najlepiej, w czasie wizyty w lecznicy poprosić lekarza weterynarii, aby pokazał prawidłowy sposób czyszczenia uszu psa i, w razie potrzeby, zalecił specjalny preparat do pielęgnacji.

Oczy

W razie potrzeby można przemywać okolice oczu psa używając do tego celu specjalnego płynu okulistycznego (do nabycia w lecznicy weterynaryjnej). Roztworem do przemywania zwilżamy obficie gazik i przemywamy w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. O konieczności takiej pielęgnacji lepiej zawsze porozmawiać z lekarzem weterynarii.

Zęby mleczne

Zęby mleczne zazwyczaj samoistnie i łatwo wypadają. Nie należy się niepokoić, kiedy nie można ich znaleźć – często pies je połyka.

Ryzyko zgubienia psa

Zagubiony, lecz oznakowany pies ma znacznie większe szanse na powrót do domu. Oszczędzasz mu w ten sposób traumatycznego pobytu w schronisku lub wielu dni tułania się po okolicy. Możesz oznaczyć psa przez tatuaż, mikroczip implantowany pod skórę przez lekarza weterynarii lub prosty identyfikator z Twoim adresem i numerem telefonu zawieszony na szyi psa.

Powrót na górę strony