Wychowanie

Pies uczy się przez całe życie, 24 godziny na dobę. Dlatego już od samego początku tak ważna jest konsekwencja oraz jasne określenie reguł i naszych wymagań wobec szczenięcia. Ucząc szczenię podstawowych zasad codziennego życia w naszym domu oraz w trakcie szkolenia najlepiej wykorzystać metody pozytywnego wzmocnienia, czyli nagradzać i chwalić psa za zachowania jakich od niego oczekujemy (pożądane zachowanie utrwala się dzięki nagrodzie).

Rozpoczynając szkolenie dobrze jest skorzystać z fachowej literatury i pomocy wykwalifikowanych instruktorów. Zanim zapiszesz się do szkoły (lub psiego przedszkola) warto przyjrzeć się jak przebiegają w niej zajęcia: czy psy ćwiczą chętnie i z radością, czy raczej sprawiają wrażenie zastraszonych oraz czy właściciele spokojnie wydaja komendy czy też krzyczą i szarpią swoje psy.

Nauka szczeniąt

Nauka utrzymania czystości

Szczenię, które właśnie przybyło do nowego domu zwykle nie umie jeszcze zachować czystości. Będzie się jednak starało nie nabrudzić na swoje posłanie, chyba, że jest chore. Uczenie czystości w warunkach domowych nie jest skomplikowane, wystarczy tylko nieco cierpliwości, oraz szczególnie częste i regularne wyprowadzanie, zwłaszcza po posiłkach, zabawie i przebudzeniu.

To klucz do sukcesu, ponieważ szczenię nie ma jeszcze pełnej kontroli nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Zawsze nagradzaj szczenię, gdy załatwia się w pożądanym miejscu. Kiedy zrozumie, ze powinno załatwiać się na zewnątrz, wcale nie znaczy to, że Twoja praca jest już zakończona. Musisz jeszcze utrwalić ten nawyk i przygotować się na małe „wypadki” zdarzające się szczenięciu jeszcze jakiś czas.

Nagradzaj szczenię głosem lub pieszczotą, gdy załatwi się we właściwym miejscu.
 
 

  

Powrót na górę strony